Zachorować możemy o każdej porze roku. W sezonie jesienno- zimowym jesteśmy jednak narażeni w sposób szczególny na różne infekcje, szczególnie na choroby górnych dróg oddechowych. Jesienią spada temperatura powietrza, jest chłodniej, a nie każdy z nas pamięta o ubieraniu się w cieplejsze rzeczy. Zupełnie normalną kwestią jest więc to, że jesień i zima sprzyja zachorowaniom. Osoby chore, które pracują zdalnie, najczęściej mogą nadal to robić, ponieważ nie muszą opuszczać domu w celu realizowania obowiązków służbowych. Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy zachorujemy, a pracę wykonywać musimy poza domem. Wówczas potrzebować będziemy zwolnienia lekarskiego na czas niezdolności do pracy na czas choroby.
Jak uzyskać zwolnienie lekarskie?
Aby otrzymać zwolnienie lekarskie należy udać się do lekarza. Zwolnienia lekarskie wystawiają lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, lekarze w szpitalu, lekarze specjaliści oraz stomatolodzy. Lekarz po zbadaniu pacjenta zadecyduje, czy stan zdrowia danej osoby wymaga jej pozostania w domu. Obecnie można również otrzymać poradę lekarską drogą telefoniczną, poprzez tzw. teleporadę. Po konsultacji przez telefon lekarz również ma możliwość wystawienia zwolnienia lekarskiego. Aby uzyskać zwolnienie, należy podać lekarzowi swój numer PESEL. Obecnie lekarze wystawiają e-zwolnienia. E-zwolnienie to dokument elektroniczny wystawiony przez lekarza podczas badania pacjenta. Takie zwolnienie wystawiane jest podczas wizyty w gabinecie lekarskim lub w czasie teleporady. Nie ma wtedy konieczności dostarczania zwolnienia przez pracownika do pracodawcy, gdyż dokument ten dociera do zakładu pracy drogą elektroniczną. Warto wiedzieć, że pacjenci leczący się się w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, po założeniu Internetowego Konta Pacjenta, mają wgląd w historię swojego leczenia. Mają oni wtedy możliwość sprawdzenia historii swoich zwolnień lekarskich.
Kiedy lekarz wystawia zwolnienie?
Najczęściej lekarz wystawia zwolnienie lekarskie w dniu badania pacjenta. Może się jednak zdarzyć, że pacjent trafia do lekarza z kilkudniowym opóźnieniem. Przyczyną zwłoki może być to, że pacjent nie może dostać się do lekarza, a zależy mu na bezpośrednim kontakcie z doktorem. Wówczas dana osoba może mieć trudności z zarejestrowaniem się na wizytę w przychodni w dniu, kiedy zrezygnowała z pójścia do pracy z uwagi na problemy zdrowotne. Osoby nie stawiają się u lekarza lub też nie korzystają z teleporady we właściwym terminie, ponieważ w pierwszych dniach choroby czują się na tyle źle, że nie są w stanie skontaktować się z lekarzem. Pojawia się wówczas problem. Pacjent nie stawił się w pracy w danym dniu, ale jednocześnie nie udało mi się uzyskać zwolnienia lekarskiego usprawiedliwiającego absencję w miejscu zatrudnienia.
Czy lekarz może wystawić zwolnienie wstecz?
Pamiętać należy, że lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie nie tylko w dniu wizyty pacjenta w gabinecie lub podczas udzielania teleporady. Zwolnienie lekarskie może być wystawione do trzech dni wstecz, zanim pacjent skorzystał z teleporady lub z wizyty u lekarza. Lekarz musi ocenić, czy przez te trzy dni pacjent rzeczywiście był chory i czy stan jego zdrowia uzasadnia wystawienie mu zwolnienia lekarskiego. Dodać należy w tym miejscu, że lekarz psychiatra może wystawić zwolnienie lekarskie na więcej niż trzy dni wstecz przed badaniem lekarskim.
Jeśli chorujemy, najczęściej powinniśmy pozostać w domu w celu leczenia. W przeciwnym razie narażamy się na powikłania oraz możemy zarazić inne osoby. Pamiętać jednak należy o tym, aby we właściwym terminie skontaktować się z lekarzem, jeśli chcemy uzyskać zwolnienie lekarskie.