Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Czy znasz objawy choroby POChP?

Zdrowie Data publikacji - 7 marca 2022 Autor - Redakcja izba-ochrona.pl
objawy choroby POChP?

Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest jedną z najczęstszych przyczyn umieralności na świecie. Liczbę chorych szacuje się na ponad 380 milionów, z czego tylko w Polsce może to być nawet 2 miliony osób. POChP to choroba, której nie można wyleczyć, natomiast jej wczesne zdiagnozowanie i wdrożenie odpowiedniej terapii daje choremu szansę na złagodzenie objawów, poprawę jakości życia i samodzielne funkcjonowanie. Jakie są objawy choroby POChP? Najważniejsze z nich omawiamy w naszym artykule.

Co trzeba wiedzieć o POChP?

POChP, czyli Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc, to choroba układu oddechowego wywołana przez palenie tytoniu, ale również szkodliwe czynniki zewnętrzne, takie jak pyły i gazy. W jej przebiegu dochodzi do ograniczenia przepływu powietrza przez drogi oddechowe, w efekcie czego chory ma trudności z oddychaniem. Konsekwencją niedotlenienia organizmu jest m.in. pogorszenie sprawności fizycznej – osoby chore na POChP, zwłaszcza w zaawansowanym stadium choroby, mogą mieć problemy z wykonywaniem podstawowych czynności, nierzadko są zmuszone do zaprzestania aktywności zawodowej, uzależniają się od pomocy innych.

Obecnie POChP traktuje się ją jako chorobę ogólnoustrojową, której może towarzyszyć szereg innych problemów zdrowotnych. Do najczęstszych chorób współistniejących z POChP zaliczamy:

  • nadciśnienie tętnicze,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • chorobę niedokrwienną serca,
  • chorobę tętnic obwodowych,
  • zespół metaboliczny,
  • cukrzycę,
  • osteoporozę,
  • rak płuca,
  • refluks żołądkowo-przełykowy.

Grupy ryzyka POChP

Większość z nas kojarzy POChP z chorobą osób palących wyroby tytoniowe, przede wszystkim papierosy. Warto jednak podkreślić, że Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc diagnozuje się również – i to coraz częściej – u osób, które nigdy nie paliły, natomiast były narażone na inne szkodliwe czynniki środowiskowe.

Do tych czynników zaliczamy przede wszystkim różnego rodzaju pyły oraz zanieczyszczone powietrze. W grupie ryzyka POChP znajdują się więc osoby mieszkające w regionach o wyjątkowo niskiej jakości powietrza, jak również wykonujące zawody sprzyjające ekspozycji na pył, kurz czy związki chemiczne, m.in. operatorzy maszyn budowlanych, górnicy, hutnicy, rolnicy, pracownicy zakładów chemicznych, pracownicy budowlani, osoby sprzątające itd.

Wciąż jednak najważniejszym czynnikiem ryzyka POChP jest palenie tytoniu. Chorobę najczęściej diagnozuje się u osób palących (obecnie lub w przeszłości, również biernie) po 40. roku życia, bez względu na płeć.

Jakie są objawy choroby POChP?

Trzeba podkreślić, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc na początkowym etapie może nie dawać żadnych objawów lub też będą to objawy niespecyficzne. Z tego powodu wciąż podstawowym problemem pozostaje późne diagnozowanie choroby – wiele osób zgłasza się do lekarza dopiero wtedy, gdy objawy są już na tyle nasilone, że rzutują na codzienne życie chorego. Dlatego ważne jest, aby nie bagatelizować żadnych niepokojących reakcji organizmu.

Najbardziej charakterystycznym objawem choroby POChP jest przewlekły kaszel, który może się utrzymywać przez wiele tygodni i nie mieć związku z np. trwającą infekcją. Kaszel nasila się rano, wieczorem oraz podczas kontaktu z czynnikami drażniącymi, takimi jak np. dym papierosowy czy smog.

Objawem choroby POChP jest również duszność. Może się ona pojawiać zarówno po wysiłku, jak i w trakcie wykonywania codziennych czynności, np. wchodzenia po schodach. W zaawansowanym stadium choroby duszność może towarzyszyć choremu przez cały czas, również w fazie spoczynkowej.

Kolejnym objawem POChP może być odksztuszanie plwociny, która może czasami mieć charakter ropny. W przypadku tego objawu należy skontrolować wydzielinę pod kątem obecności w niej skrzepów krwi, co może wskazywać na poważną chorobę układu oddechowego, włącznie z rakiem płuca.

Do objawów choroby POChP zaliczamy także obniżoną tolerancję wysiłkową. Osoba chora może zaobserwować, że szybko się męczy, trudności sprawia jej wykonywanie nawet podstawowych czynności (ubranie się, umycie, przyniesienie zakupów), a wyzwanie stanowi wejście do mieszkania po schodach czy przejście kilkuset metrów tempem spacerowym.

Jeśli masz powyżej 40 lat, palisz wyroby tytoniowe lub masz kontakt z innymi wymienionymi czynnikami środowiskowymi, a do tego obserwujesz u siebie objawy choroby POChP, to nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Szczegółowa diagnostyka pozwoli ustalić, czy rzeczywiście rozwinęła się u Ciebie ta choroba, a jeśli tak, to zostanie Ci zaproponowana odpowiednia terapia umożliwiająca zmniejszenie nasilenia objawów i tym samym podniesienie komfortu życia.

Więcej o objawach choroby POChP możesz przeczytać na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.

Artykuł sponsorowany

Redakcja izba-ochrona.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu mody, urody, zdrowym trybie życia oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Leczenie świerzbu