Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Renta z tytułu wypadku drogowego – kiedy się należy

Lifestyle Data publikacji - 17 grudnia 2021 Autor - Redakcja izba-ochrona.pl
Renta z tytułu wypadku drogowego

Wypadki komunikacyjne należą do naszej smutnej codzienności. Wiele z nich kończy się poważnymi urazami, które uniemożliwiają czasową lub trwałą niezdolność do pracy. Zdarza się, że osoba poszkodowana w wypadku nie może kontynuować ścieżki zawodowej i musi się przekwalifikować. Często łączy się to z mniejszymi od dotychczasowych dochodami. Poza odszkodowaniem czy zadośćuczynieniem, będąc poszkodowanym, warto ubiegać się o coś więcej. Renta z tytułu wypadku samochodowego należy do rozwiązań, które mogą poprawić komfort dalszego życia.

Zwiększenie potrzeb

Renta z tytułu wypadku komunikacyjnego należy się, jeśli na skutek obrażeń ciała i (lub) rozstroju na zdrowiu poszkodowanej osoby, zwiększyły się jej koszty utrzymania. Najczęściej łączy się to z rehabilitacją i długotrwałym leczeniem. Dobry prawnik, taki jak adwokat Laskowska, służy wsparciem zarówno na etapie przygotowywania stosownej dokumentacji i przygotowywaniem oraz wysyłaniem pism, jak również zajmuje się mediacją lub reprezentowaniem poszkodowanego przed sądem.

Przyszłość mniej pewna

Konieczność przekwalifikowania się czy niemożliwość wykonywania pracy w pełnym wymiarze godzin stanowią ważny atut przy otrzymaniu renty z tytułu wypadku komunikacyjnego. Zdarza się, że osoba poszkodowana musiała przerwać studia czy zrezygnować z kariery sportowej. Z tych ścieżek najczęściej korzystają osoby młode. Osoby w średnim wieku i starsze także mogą wnioskować o rentę, kiedy obawiają się o przyszłość własną i rodziny – np. kiedy wskutek wypadku nie mogą awansować. Szczególną sytuacją jest, kiedy poszkodowany wskutek wypadku stał się osobą niepełnosprawną i kiedy jednorazowe odszkodowanie nie wystarczy na przekwalifikowanie się.

Kapitalizacja renty powypadkowej

Zgodnie z zapisami Kodeksu cywilnego (art. 447) prawodawca umożliwił kapitalizację renty. Pod tą nazwą kryje się jednorazowe odszkodowanie wypłacane zamiast comiesięcznej renty za wypadek komunikacyjny. Można z tego skorzystać w takich sytuacjach, jak inwalidztwo (gdy jednorazowe odszkodowanie umożliwi przekwalifikowanie się), kiedy poszkodowany chce kupić mieszkanie (będzie je wynajmować i w ten sposób otrzymywać dodatkowe pieniądze) oraz gdy osoba poszkodowana ma zamiar rozpocząć własną działalność gospodarczą i potrzebuje na ten cel kapitał startowy.

Trzy przesłanki

Przy zaistnieniu co najmniej jednej z trzech przesłanek (utarta zdolności do pracy, niepewność co do przyszłości i zwiększenie potrzeb bieżących i przyszłych) można ubiegać się o rentę wyrównawczą. Podczas postępowania sądowego osoba poszkodowany musi wykazać o związku przyczynowo-skutkowym. Bez znajomości kruczków prawnych, paragrafów i technik stosowanych przez drugą stronę postępowania, samodzielna batalia często kończy się porażą lub co najwyżej połowicznym sukcesem. I to nawet jeżeli wypadek drogowy miał miejsce wyłącznie z winy pozwanego. W praktyce okazuje się, że wielu kierowców ma stosowne umowy z ubezpieczycielem i to jego prawnicy starają się wykazać, że renta się nie należy. W praktyce jedynym źródłem pomocy jest doświadczony prawnik, taki jak mecenas Barbara Laskowska. Warszawa – tutaj przy ul. Filtrowej 68 lok. 36 mieści się prowadzona przez nią kancelaria. I tu warto się zgłosić o wsparcie. Zapraszamy: https://www.adwokat-laskowska.pl/specjalizacja/.

Artykuł sponsorowany

Redakcja izba-ochrona.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu mody, urody, zdrowym trybie życia oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Renta z tytułu wypadku drogowego