Uroda

Jak wygląda brzuch w 17 tygodniu ciąży?

Uroda Data publikacji - 19 grudnia 2020 Autor - Redakcja izba-ochrona.pl

Cała ciąża trwa czterdzieści tygodni. Jednak z tygodnia na tydzień ciało kobiety i ciało dziecka bardzo się zmieniają. Są różne na każdym etapie trwania ciąży. Wiele kobiet zastanawia się na przykład, jak będzie wyglądał ich brzuch w siedemnastym tygodniu ciąży. Warto dowiedzieć się, co dzieje się na tym etapie u kobiety i dziecka.

17 tydzień ciąży brzuch

W siedemnastym tygodniu ciąży brzuszek staje się coraz większy. Jednak kobieta, która jest w ciąży nadal ma stosunkowo dużo energii i sił witalnych do działania, co jest bardzo pozytywnym aspektem. W siedemnastym tygodniu ciąży dziecko ma możliwość odczuwania emocji mamy, dlatego warto o siebie w szczególny sposób zadbać. W przypadku braku sił nie należy się przemęczać, a postawić na odpowiedni odpoczynek. Siedemnasty tydzień jest końcem czwartego miesiąca ciąży i jest w drugim trymestrze. W tym czasie następuje piętnasty tydzień życia dziecka w łonie matki.

Objawy i dolegliwości

W siedemnastym tygodniu ciąży kobieta może odczuwać szereg objawów oraz dolegliwości, które zarówno pośrednio, jak i bezpośrednio będą związane z ciążą. Hormony ciążowe nadal są bardzo aktywne. Na tym etapie ciąży mogą powodować różnego rodzaju problemy ze skórą. Wśród nich można na przykład wymienić trądzik ciążowy. Oprócz tego na tym etapie ciąży skóra się bardzo rozciąga, co sprawia, że możliwe jest odczuwanie swędzenia i pieczenia. Podczas ciąży warto również dbać o odpowiednią dietę, ponieważ mogą pojawić się różnego rodzaju problemy ze strony układu pokarmowego.

Waga i wygląd dziecka

W siedemnastym tygodniu ciąży dziecko zazwyczaj mierzy od dwunastu do trzynastu centymetrów. Jego waga wynosi natomiast około dziesięć dkg. U dziecka na tym etapie ukształtowane są już wszystkie narządy. Coraz szybciej się rozwija, a na jego ciele pojawia się coraz więcej tkanki tłuszczowej. Płuca dziecka rozpoczynają swoją pracę poprzez próby połykania płynu owodniowego. Dziecko zaczyna odczuwać emocje mamy.

Ruchy i płeć dziecka

Pierwsze ruchy dziecka odczuwane są zazwyczaj pomiędzy siedemnastym, a dwudziestym tygodniem ciąży. Dlatego jego obecność powoli może być już odczuwana. Na początku objawia się to przelewaniem, a także lekkim łaskotaniem. Podczas trwania siedemnastego tygodnia ciąży można już poznać płeć dziecka, ponieważ jego narządy płciowe są odpowiednio ukształtowane. Dlatego jeśli maluch przybierze odpowiednią pozycję podczas wykonywanego badania USG to będzie można określić bez większych problemów, czy jest to chłopiec czy dziewczynka. Na tej informacji szczególnie zależy wielu rodzicom.