Strona główna
Dom i ogród
Tutaj jesteś

Jak usunąć gnidy, czyli żmudna walka z pasożytami

Dom i ogród Data publikacji - 21 grudnia 2020 Autor - Redakcja izba-ochrona.pl


Wszawica oraz gnidy we włosach to nadal współczesny problem, z którym borykają się najczęściej rodzicie dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Jest to problem wzbudzający zarówno niepokój jak i poczucie wstydu.

Czym są gnidy?

Gnidy są jajami składanymi przez wszy we włosach. Wszawica jest schorzeniem, które występuję najczęściej u najmłodszych pacjentów. Dzieci mogą się tym zarazić w łatwy sposób. Wystarczy większe skupisko ludzi, jak na przykład szkoła czy przedszkole. Jedna chora osoba w grupie łatwo zarazi pozostałych rówieśników, którzy z kolei stają się nosicielami tych paskudnych pasożytów. Wszy są jajorodne. Wciągu doby samica potrafi złożyć około 10 gnid. Z kolei z nich wylegają się wszy po tygodniu. Gołym okiem trudno dostrzec gnidy, ponieważ ich wielkość to zaledwie 0,5 do 1,5 mm. Mają białą bądź biało-żółtą barwę. Ze względu na kolor, gnidy dosyć często są mylone z łupieżem.

Gdzie szukać gnid?

Gnidy są zlokalizowane przy samej skórze, tuż przy nasadzie włosa. Zwykle osadzone są na czubku głowy, przy karku i za uszami. To właśnie w tych miejscach uwalniane jest ciepło, które sprzyja inkubacji jaj. Dodatkowo samice wszy potrafią wydzielać charakterystyczną maź, coś w rodzaju kleju. To dzięki tej wydzielinie gnidy są przytwierdzone do włosów i trudno je usunąć.

Jak usunąć gnidy?

Kiedy już gnidy zostaną wykryte, a dziecko zaczyna się drapać, ponieważ wszy żywią się krwią, trzeba podjęć natychmiastowe działania. Jaja usuwamy za pomocą grzebienia. Wyczesywanie to bardzo skuteczna metoda, ale także i żmudna. Do tego koniecznie należy zaopatrzyć się w gęsty grzebień. By mieć pewność, trzeba dokładnie przeczesywać włosy dziecka, pasmo po paśmie i to kilkukrotnie. Istnieje niestety ryzyko, iż wiele gnid przeoczymy. Czesanie należy zacząć od nasady włosów i przejeżdżać po skórze. Każde pasmo powinno być włożone jak najgłębiej w grzebień. Przy jego nasadzie zęby są mniej ruchome i ciaśniej ułożone, dzięki czemu lepiej zbierają gnidy. Każde pasmo włosa z największą dokładnością, regularnością i systematycznością trzeba wyczesać.

Inną metodą walki z gnidami są specjalne preparaty na wszawicę. Na rynku jest wiele specyfików, które można nabyć bez recepty. Preparaty te stosuje się na skórę głowy i mają działanie biobójcze, jak permetryny. Inne substancje zawierają silikony, które pokrywają ciała gnid i wszy blokując w ten sposób wymianę gazową. Po spłukaniu wody zalecą się także wyczesanie grzebieniem. Mimo zastosowania leku, część jaj może przetrwać, dlatego po tygodniu kurację należy powtórzyć. Dodatkowo warto zastosować preparaty na wszy i gnidy na pozostałych członkach rodziny. Pozwoli to zwiększyć szansę na wygraną walkę z pasożytami w całym domu.

Redakcja izba-ochrona.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu mody, urody, zdrowym trybie życia oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

dystrybutor wody