Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Jak rozpoznać stan przedzawałowy?

Zdrowie Data publikacji - 27 grudnia 2020 Autor - Redakcja izba-ochrona.pl


Choroby serca to dolegliwości poważnie zagrażające zdrowiu i życiu człowieka. Serce, będąc główną pompą ludzkiego organizmu, pełni szczególną rolę, a wszelkie jego uszkodzenia mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji. Jedną z częściej występujących dolegliwości, coraz częściej dotykających również młodych ludzi, jest zawał serca. W przypadku tej choroby ważna jest szybka diagnoza i reakcja, dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznac stan przedzawałowy.

Kto jest najbardziej narażony na zawał serca

Jeszcze kilkanaście lat temu można było stwierdzić, że najbardziej narażeni na zawał serca są mężczyźni, którzy ukończyli 60 rok życia. Dziś jednak lekarze alarmują, że ta dolegliwość dotyczy już coraz młodszych osób, nierzadko nawet przed trzydziestym rokiem życia. Zawał nie omija również kobiet. Do zawału predysponują obciążenia genetyczne, zatem szczególnie narażone są osoby, w których rodzinie ta choroba występowała w przyszłości. Powinny one zadbać o profilaktykę i regularne badania lekarskie. Nie bez znaczenia jest również dieta – wysoko cholesterolowe posiłki są szkodliwe dla serca i mogą je osłabiać. Takie samo działanie mają również papierosy i alkohol. W profilaktyce zawału bardzo ważna jest aktywność fizyczna. Osoby otyłe, unikające aktywności fizycznej i prowadzące niezdrowy styl życia są znacznie bardziej narażone na wystąpienie zawału.

Jak rozpoznać objawy zawału?

Podstawowym objawem zawału serca jest silny, narastający ból serca. Pacjenci opisują go jako kłujący czy też rozpierający. Może on promieniować w okolice łopatki i żeber, a także lewej ręki. Często równie promieniuje do karku i kości szczęki. Lekarze zauważają, że rozpoznanie zawału bywa trudniejsze u kobiet, u których często dolegliwości bólowe pojawiają się w nadbrzuszu i mogą być mylone z objawami typowymi dla układu pokarmowego, czy też z bólami miesiączkowym.
U wielu osób poza bólem serca występują również dolegliwości towarzyszące, takie jak duszności, problemy z oddychaniem, a także bardzo silna potliwość. Zdarzają się również objawy takie jak zawroty głowy.
Poza tym, u pacjentów można zauważyć zmiany tętna – między innymi jego nagle przyspieszenie, choć może również wystąpić jego spowolnienie. Jednym z objawów może być również uczucie kołatania serca.
Objawy stanu przedzawałowego mogą być bardzo zróżnicowane i występować równolegle lub może wystąpić ich część. Warto być świadomym, jakie dolegliwości powinny wzbudzić niepokój, by móc w porę zareagować i uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych, jakie może nieść ze sobą ta choroba.

Redakcja izba-ochrona.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu mody, urody, zdrowym trybie życia oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Leczenie świerzbu