Choroba niedokrwienna serca to bardzo poważne i brzemienne w skutkach schorzenie. Nieleczona wieńcówka może doprowadzić do bardzo dużych problemów kardiologicznych, a nawet do nagłej i niespodziewanej śmierci.
Czym jest wieńcówka?
To choroba, która doprowadza do zwężenia tętnic doprowadzających krew do serca. W jej następstwie serce zaczyna gorzej funkcjonować, a chory miewa coraz większe kłopoty ze strony układu oddechowego i nie może pozbyć się duszności wysiłkowej.
Winna postępowi choroby niedokrwiennej serca jest także postępująca miażdżyca. To ona sprawia, że ujście żył pompujących krew się zamyka i przestają one należycie spełniać swoje funkcje. Wieńcówka jest chorobą cywilizacyjną, gdyż obecnie umiera na nią rocznie coraz więcej osób i to wcale niezaawansowanych wiekowo.
Główne objawy wieńcówki
Po pierwsze bóle w klatce piersiowej. Mogą one mieć różne natężenie, towarzyszyć choremu stale lub pojawiać się incydentalnie. To wszystko zależne jest od stadium zaawansowania choroby. Po drugie wieńcówka objawia się nietolerancją wysiłku. Pacjent z jej objawami szybko się męczy, nie może wykonywać gwałtownych ruchów i nawet dźwiganie sprawia mu trudność.
Omdlenia i nagła utrata przytomności to też symptomy choroby niedokrwiennej serca. Są one wywołane przez za niski stopień dotlenienia organizmu. Skutkiem tego jest to, że chory po ekstremalnym wysiłku musi natychmiast się położyć, bo tylko w pozycji leżącej jego dolegliwości ustępują.
Co jest przyczyną niedokrwiennej choroby serca (wieńcówki)?
Przede wszystkim zbyt wysoki poziom złego cholesterolu. To on w głównej mierze odpowiada za rozwój blaszek miażdżycowych. A to one torują i zatykają tętnice uczestniczącej w pompowaniu krwi do serca. Za rozwój wieńcówki odpowiada także zbyt wysokie ciśnienie tętnicze.
Ono powoduje, że żyły pękają i dochodzi do zawału mięśnia sercowego. Przysłużyć wieńcówce może się także palenie papierosów oraz siedzący tryb życia. Za jej pojawienie się odpowiada także zła dieta, a także rodzinne skłonności genetyczne do jej występowania. Wieńcówką najbardziej zagrożone są kobiety po menopauzie i panowie po 40 roku życia.
Czy wieńcówkę można leczyć?
Oczywiście, że tak. Po pierwsze należy zmienić swój styl odżywiania się i kaloryczne przekąski zamienić na zdrowe produkty. Poza tym warto zażywać ruchu na świeżym powietrzu. Po trzecie trzeba sięgnąć po leki, które w swoim składzie mają nitroglicerynę. Należy również stale kontrolować poziom cholesterolu i ciśnienia. Chodzi o to, by były one jak najbliżej ustalonej normy. Przy wieńcówce powinno się także zadbać o prawidłową wagę oraz o brak nałogów.