Pielęgnacja

Czym są korony kompozytowe, pełnoceramiczne, metalowe?

Pielęgnacja Data publikacji - 6 grudnia 2020 Autor - Redakcja izba-ochrona.pl

Leczenie zęba to skompilowany i nieraz kosztowny proces. Rozpoczęty odpowiednio wcześnie umożliwia pełne uleczenie zęba. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy znajduje się on w takim stanie, że nie sposób go w pełni uleczyć. W takiej sytuacji, by zachować estetyczny wygląd jamy ustnej oraz zadbać o zdrowie stosuje się korony protetyczne.

Do czego służą

Wysoki poziom rozwoju technologicznego pozwala ludziom na wyleczenie większości istniejących chorób. Nic jednak po tym jeśli pacjent przyszedł zbyt późno. Podobnie sytuacja przedstawia się w stomatologii. Bywa, że ząb doznał takich uszkodzeń, że nie sposób go w pełni uratować. W takich właśnie sytuacjach stosuje się korony protetyczne, gdy ząb wymaga odbudowy po licznych wypełnieniach lub leczeniu endodontycznym, ale również gdy ząb zostanie złamany lub jest nieprawidłowo rozwinięty.

Rodzaje koron protetycznych

Ten sposób ukrycia ubytku funkcjonuje już od wielu lat. Na początku stosowano korony metalowe, ale w dzisiejszych czasach porzuca się je na rzecz kompozytowych i pełnoceramicznych.

Korony metalowe

Niegdyś tak popularne korony metalowe, dziś nie znajdują wielu zwolenników. Nawet stosunkowo niewielki koszt, nie rekompensuje niskiego poziomu estetycznego, jaki ten produkt oferuje. Na wspomnienie zasługuje fakt, że uzupełnienia tego typu mogą wywołać reakcję alergiczną. Właśnie z tych powodów korona metalowa powoli popada w zapomnienie, pozostawiając miejsce dla koron pełnoceramicznych i kompozytowych.

Korony kompozytowe

Korony kompozytowe to najpopularniejszy wybór, jaki dokonują osoby decydujące się na zabieg wstawienia nowej korony zęba. Jest to zasługa wysokiej jakości materiału, z jakiej są wykonywane oraz stosunkowo niskiej cenie. W razie jakichkolwiek uszkodzeń naprawa w przypadku tego typu uzupełnień nie stanowi problemu.

Korony pełnoceramiczne

Ten typ korony protetycznej, choć trzeba przyznać, że wygląda najlepiej, ma swoje wady. Wykorzystywany materiał nie jest zbyt wytrzymały. Pęknięcia się zdarzają, a naprawa ich to dość duży problem. Nie zmienia to jednak faktu, że najlepiej imituje wygląd naturalnego zęba oraz nie szarzeje, jak to bywa w przypadku innych uzupełnień.

Korony akrylowe

To typ uzupełnienia, którego nie uniknie żaden z pacjentów. Wykorzystuje się go jak tymczasowy zamiennik w czasie, gdy technik dentystyczny przygotowuje zamówioną koronę. Choć wyglądem nie odstępuje od pozostałych typów uzupełnień, tak wytrzymałość materiału pozostawia wiele do życzenia. Świetnie jednak sprawdza się jako tymczasowa korona.