Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Czy róża jest zaraźliwa i bardzo niebezpieczna?

Zdrowie Data publikacji - 30 grudnia 2020 Autor - Redakcja izba-ochrona.pl


Róża to nie tylko słowo kojarzące się z pięknym czerwonym kwiatem. To niestety również nazwa pewnej choroby skóry. Bardzo nieprzyjemnej i bolesnej. Jakie są przyczyny powstawania takiego paskudnego schorzenia? Czy wyleczenie jest możliwa i czy róża jest zaraźliwa?

Opis i przebieg choroby

Zapalenie tkanki łącznej – tak właśnie profesjonalnie określa się tę przypadłość. Obejmuje ona górne warstwy skóry właściwej, a także powierzchowne naczynia krwionośne. Charakteryzuje się nagłym początkiem, a jej przebieg jest bardzo dynamiczny.

Wszystkiemu winne są tutaj bakterie, a konkretniej paciorkowce beta-hemolizujące grupy A. Atakują one otartą, oparzoną, stłuczoną albo użądloną przez owady skórę, która traci wtedy swoją funkcję ochronną.

Jakie się najważniejsze objawy róży?

Przede wszystkim pojawia się obrzęk skóry o żywoczerwonej barwie. Można go rozpoznać po lśniącej oraz napiętej powierzchni. Zazwyczaj rośnie w okolicach kończyn dolnych, ale czasem wystąpi też w obrębie pośladków, szyi, a nawet dłoni.

Nie dość, że rumień jest bolesny, to jeszcze towarzyszy mu wysoka gorączka – do 40 stopni Celsjusza, a co z tym idzie wyjątkowo złe samopoczucie. Nie należy więc zwlekać. Z takimi objawami trzeba udać się na wizytę do doświadczanego dermatologa. Ten specjalista będzie mógł postawić diagnozę i wdrożyć kurację oraz odpowiedzieć na pytanie: czy róża jest zaraźliwa?

Leczenie

Sukces terapii zależy od ogólnego stanu pacjenta i postępu choroby. Ważne, że można ją przeprowadzić w warunkach domowych. Pobyt w szpitalu to ostateczność. Wystarczą silne antybiotyki i dodatkowo miejscowe okłady np. z soli fizjologicznej czy trzyprocentowego roztworu kwasu bornego (w celu łagodzenia objawów).

Antybiotykoterapia, którą prowadzi się przez długi okres, może pomóc w skutecznym wyleczeniu. Niestety, róża to „przebiegła” choroba. Wykazuje więc tendencję do nawrotów – w tych samych miejscach. Wtedy, aby zapobiec powikłaniom, trzeba powtórnie użyć antybiotyków.

Czy róża jest zaraźliwa?

Należy sprawę postawić jasno. Róża ma podłoże bakteryjne. Dotyczy skóry oraz tkanki podskórnej. I faktycznie można się nią zarazić na skutek bezpośredniego kontaktu z chorym zaatakowanym przez paciorkowca.

Na szczęście zdarza się to rzadko. Wiele zależy bowiem od czynników predysponujących. Przede wszystkim zagrożeni są ludzie starsi i noworodki, a także ci z obniżoną odpornością (m.in. pacjenci onkologiczni, cukrzycy i nosiciele HIV). Całkowicie zdrowy człowiek, który nie ma żadnych urazów tkanki, nie ma się czego obawiać.

Redakcja izba-ochrona.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu mody, urody, zdrowym trybie życia oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?