Strona główna
Pielęgnacja
Tutaj jesteś

Sposoby na radzenie sobie z odparzeniami na stopach

Pielęgnacja Data publikacji - 4 grudnia 2020 Autor - Redakcja izba-ochrona.pl


Szczególnie latem, gdy temperatury osiągają wysoką skalę, na stopach mogą pojawić się odparzenia. Jest to częsta dolegliwość, niestety bardzo łatwo powstająca przy niekorzystnych warunkach takich jak wilgoć, tarcie i brak dostępu powietrza. Nawet w odpowiednio dopasowanym obuwiu stopy mogą ulec odparzeniu.

Dlaczego powstają odparzenia?

Niektóre osoby mają po prostu skłonność do odparzeń. Zazwyczaj wynika to z nadaktywności gruczołów potowych. Częściej jest to wynik wysokich temperatur, nowego bądź nieodpowiedniego do pogody obuwia oraz niewłaściwej higieny stóp. Czasami odparzenia pojawiają się punktowo, ale mogą obejmować też większe obszary, a wtedy są naprawdę uciążliwe. Odparzenia na stopach dobrze jest zwalczać jak najszybciej. Gdy tylko zobaczymy, że pojawiła się zmiana skórna, należy zakleić ją plastrem, by nie pogorszyć jej stanu. Nieleczone odparzenia mogą prowadzić do silnych i bolesnych stanów zapalnych.

Jak poradzić sobie z odparzonymi stopami?

Na zaczerwienione i opuchnięte stopy idealnie sprawdzi się maść z alantoiną, która przede wszystkim przyniesie ogromną ulgę w cierpieniu. Alantoina to substancja, która zadziała przeciwzapalnie, przyspieszy proces gojenia powstałej rany. Uważać trzeba, gdy na stopach powstanie już znaczne odparzenie i zaczną pojawiać się pęcherze wypełnione płynem surowiczym. W takim wypadku bardzo łatwo może dojść do infekcji. Gdy stopy są już w złym stanie, rozważyć można zastosowanie środków antyseptycznych, a następnie założyć specjalny opatrunek hydrożelowy.

Odparzenia to problem nie tylko stóp

Miejsc podatnych na odparzenia jest wiele, nie tylko stóp dotyczy ten problem. Osoby mające skłonność do odparzeń często borykają się z tym problemem również w okolicach pachwin, pośladków i biustu. Najlepszą radą na odparzenia jest stosowanie działań profilaktycznych. Przede wszystkim zawsze należy ubierać się odpowiednio do pogody. Odparzenia powstają przede wszystkim w środowisku wilgotnym, więc ubranie się zbyt ciepło sprzyja ich powstawaniu. Wiedząc o skłonności do odparzeń warto zawsze stosować środki, które zapobiegają poceniu się w miejscach narażonych na zmiany skórne. Kupujmy też wysokiej jakości obuwie, najlepiej te z naturalnych tkanin lub skóry, które przeciwdziałają poceniu się. Nie zakładajmy też nowych butów na daleką wyprawę. Jeśli wiemy, że czeka nas spory kawałek do przejścia, lepiej ubrać sprawdzone obuwie. Szczególnie latem warto zawsze mieć przy sobie specjalny dezodorant do stóp, który sprawi, że nogi nie będą się tak intensywnie pocić, a co za tym idzie, odparzenia nie powstaną.

Redakcja izba-ochrona.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu mody, urody, zdrowym trybie życia oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?