Pielęgnacja

Jak pozbyć się odcisków u dzieci?

Pielęgnacja Data publikacji - 30 listopada 2020 Autor - Redakcja izba-ochrona.pl

Odciski na stopach to niestety częsta przypadłość. Pojawiają się one zarówno u dorosłych jak i dzieci i mogą powodować silny ból, nieprzyjemne swędzenie oraz zaczerwienienie. Z pewnością problemu tego nie można lekceważyć. Gdy zauważymy odcisk, powinniśmy natychmiast zareagować. Najlepiej jednak być mądrym przed szkodą i wcale nie doprowadzić do takich zmian skórnych.

Odciski u dzieci – jak leczyć?

Dzieci zazwyczaj bardzo niechętnie poddają się wszelkim zabiegom medycznym, dlatego leczenie odcisków również może zostać przez nie niezaakceptowane. Są jednak łagodne sposoby leczenia odcisków, które można u dzieci zastosować bez większego problemu. Pierwszym sposobem jest moczenie nóżek w ciepłej wodzie z sodą oczyszczoną, co sprawi że skóra stanie się miękka, a to świetnie wpływa na zrogowaciałą warstwę naskórka. W aptece kupić można również specjalne maści, najlepiej te zawierające kwas salicylowy. Odcisk wystarczy regularne smarować takim specyfikiem, ale trzeba pamiętać, że można go stosować tylko prze 3 dni. Wszystkie dzieci uwielbiają plasterki, więc to również jest pole do walki z odciskami, ponieważ każda apteka takie specjalne plasterki sprzedaje. Jeśli odcisk długo nie schodzi mimo stosowania wszelkich domowych sposobów, należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza. Czasami w miejscu zmiany skórnej powstaje stan zapalny, który ciężko wyleczyć domowymi sposobami.

Zapobieganie odciskom u dzieci

Najlepszym rozwiązaniem na problem męczących odcisków jest po prostu profilaktyka, czyli zapobieganie ich powstawaniu. Stópki dziecka muszą być dokładnie pielęgnowane. Podczas wieczornej kąpieli należy zwrócić uwagę, czy między paluszkami nie zbiera się brud i zawsze dokładnie te trudno dostępne miejsca wyczyścić. Czasami może nam się wydawać, że stópki są czyste, ale mogą się tam zbierać bakterie i grzyby niewidoczne gołym okiem. Do powstawania odcisków przyczynia się również przegrzewanie stopy dziecka. Najważniejszym elementem w profilaktyce przeciw odciskom u dzieci jest dobór odpowiedniego obuwia. Ortopedzi i fizjoterapeuci ciągle zachęcają do kupowania dzieciom wysokiej jakości obuwia. Źle dobrane buty mogą nie tylko powodować powstawanie odcisków, ale nawet generować wady postawy! Buty powinny być wykonane z naturalnych tkanin bądź skóry. Muszą być idealnie dopasowane do danego dziecka (absolutnie nie mogą być ani za duże, ani za małe) oraz do pory roku. Dobrze dobrane obuwie to szczęśliwe dziecko, które nie martwi się obtarciami ani odciskami.