Operacja przepukliny – w jaki sposób można się przygotować?

Zdrowie Data publikacji - 8 stycznia 2022 Autor - Redakcja izba-ochrona.pl
operacja przepukliny

Obecnie bardzo wiele osób ma ogromny problem z przepukliną. Coraz częściej zdarza się, że ten problem dotyka nie tylko osób bardzo aktywnych fizycznie i w nieco starszym wieku, ale nawet młodzież. W jaki sposób można rozpoznać, czy dana osoba ma problemy z przepukliną, jak jest diagnostyka tej choroby oraz kiedy konieczna jest operacja przepukliny?

Problemy z przepukliną coraz częstsze

Zdecydowanie w ostatnim czasie wiele osób cierpi na problemy związane z przepukliną. Choć istnieje stereotyp, że takie rzeczy dotykają wyłącznie starsze osoby, to może zdarzyć się również, że nastolatkowie oraz stosunkowo młode osoby będą miały z tym problem. Warto pamiętać, że jest to poważny problem i w żadnym wypadku nie powinniśmy go bagatelizować. Czasem bywa, że przepuklina jest na tyle rozwiniętym schorzeniem, że nadaje się wyłącznie do operacji. Jednak na co w szczególności powinniśmy zwrócić uwagę, gdy borykamy się właśnie z taką przypadłością?

Co zrobić, gdy borykamy się z przepukliną?

Należy wiedzieć, że przepuklina to nic innego jak wystający organ lub też inna część ciała przez tkankę. Może zdarzyć się również, że przepuklina będzie wystawać przez ścianę mięśnia. Jeżeli tylko zauważymy taką zmianę na naszym ciele, powinniśmy niezwłocznie udać się do specjalisty. Na pewno najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie lekarz pierwszego kontaktu, jednak nie powinniśmy zapominać o tym, że może on nas skierować do innego specjalisty. Warto pamiętać, aby nie odkładać takich wizyt na później. Niestety przepuklina może być poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia, dlatego warto jak najwcześniej rozpocząć leczenie. Statystycznie około 20% społeczeństwa boryka się właśnie z takimi zmianami na ciele, dlatego nie warto zbytnio się zamartwiać, a należy jedynie od razu uzyskać pomoc odpowiedniego specjalisty. Ciekawostką jest fakt, że najczęstszą przepukliną, jaką spotyka się wśród pacjentów jest przepuklina pachwinowa. Stanowi ona 70% przypadków. Niestety może okazać się, że zmiany jakie mamy na naszym ciele nie będą mogły być wyleczone za pomocą farmakoterapii, a jedynie operacyjnie. Na czym dokładnie polega operacja przepukliny oraz w jaki sposób należy się do niej przygotować?

Operacja przepukliny – kiedy jest konieczna i jak możemy się do niej przygotować?

Przede wszystkim nie powinniśmy zapominać o tym, że do operacji przepukliny przygotowuje nas lekarz i to właśnie ten specjalista będzie nas kierował na taki zabieg. Nie musimy się martwić tym, że to my sami będziemy musieli podjąć decyzję odnośnie sposobu leczenia. Zdecydowanie większość przypadków leczy się operacyjnie, a różne mogą być jedynie metody leczenia. Bardzo popularną metodą jest metoda laparoskopowa, jak również zmiany mogą zostać bardzo szybko usunięte endoskopowo. Zdecydowanie najbardziej ryzykownym zabiegiem jest operacja na otwartej jamie brzusznej, jednak powikłania po takiej operacji nie występują zbyt często, dlatego jeżeli wymaga tego nasze schorzenie, należy zdecydować się także na taką metodę jeśli będzie to potrzebne. Warto pamiętać o tym, że żadna metoda operacyjna nie gwarantuje nam tego, iż wspomniana przepuklina nie powróci. Niestety jest to takie schorzenie, które może znów pojawić się na naszym ciele i musimy mieć tego świadomość, że pomimo operacji możemy po pewnym czasie znów się z nim borykać. Do operacji powinniśmy nic nie jeść ani nie pić, jeżeli będzie przeprowadzana w narkozie. Po operacji do około miesiąca czasu nie powinniśmy być zbyt aktywni fizycznie, ponieważ tylko dzięki temu uzyskamy doskonałe efekty.