Strona główna
Uroda
Tutaj jesteś

Trichomegalia – nienaturalnie długie i gęste rzęsy

Uroda Data publikacji - 13 grudnia 2020 Autor - Redakcja izba-ochrona.pl


Wyraziste, gęste rzęsy – szczególnie u kobiet, wyglądają pięknie. I są bardzo pożądaną cechą. Zdarza się jednak, że ich długość sporo przekracza normę. Wtedy pojawia się przez tzw. trichomegalia. To nieprzyjemna przypadłość powodująca, że powieki uginają się pod ciężarem takich włosków, które muszą być bezustannie przycinane.

Czym są ludzkie rzęsy?

Zanim odpowiemy na pytanie, skąd się bierze ta przypadłość, najpierw prostymi słowami należy opisać same rzęsy. Najważniejsza informacja to ta, że występują one nie tylko u ludzi, ale także u innych ssaków.

Są to zaginające się włoski, które wyrastają bezpośrednio z powieki – zarówno dolnej, jak i tej górnej. Ich głównym zadaniem wcale nie jest nadanie twarzy estetycznego wyglądu. Najważniejsza funkcja to ochrona oczu, która polega oczywiście na wyłapywaniu różnych cząstek brudu, kurzu, a nawet niewielkich owadów.

Mają one długość od 8 do 12 mm. W przypadku powiek dolnych, nieco mniej, bo 6-8 mm. Mowa o osobach bez omawianej tutaj przypadłości. Natomiast ludzie, których „dopadła” trichomegalia, nie dość, że muszą męczyć się rozmiarem ponad 12 mm lub znacznie większym, to jeszcze z grubością, podkręceniem i pigmentacją.

Trichomegalia rzęs – przyczyny

Na szczęście schorzenie to jest rzadko występujące i ma zazwyczaj łagodny przebieg. Ale i tak przysparza kłopotów. Najgorszymi są otarcia rogówki oraz zaburzenia widzenia. Mało tego, czasem przyczynia się do powstania zaburzeń psychicznych!

Bardzo długie rzęsy to przede wszystkim wada wrodzona, dziedziczona autosomalnie. Na nieprawidłowy wzrost ma wpływ także tzw. metaplazja gruczołów Meiboma. Mówimy wtedy o charakterze nabytym.

Metody leczenia

Co ludziom z opisywaną tu trichomegalią doradzi okulista albo doświadczony dermatolog? Np. przepisze odpowiednie środki, które nawilżą gałkę oczną, które spowodują czasową poprawę. Objawy złagodzone będą też, dzięki zastosowaniu miękkich soczewek kontaktowych.

Lepsze okażą się jednak inne, bardziej profesjonalne metody. Są to m.in. epilacja mechaniczna (usuwanie rzęs pęsetą przy lampie szczelinowej), elektroliza za pomocą prądu stałego o niewielkim natężeniu (już rzadziej stosowana) i laseroterapia (zniszczeniem cebulek zajmuje się laser diodowy).

Bardzo dobrym, sprawdzonym zabiegiem jest również krioepilacja, a więc zastosowanie kriosondy kontaktowej w celu zamrożenia rzęs. Warto na koniec wspomnieć jeszcze od diatermii. Trichomegalia może być w ten sposób równie efektywnie naprawiona. Tutaj działają fale radiowe, które przegrzewają wewnętrzne tkanki.

Redakcja izba-ochrona.pl

Nasz zespół doradza w wielu kwestiach zawodowych. Dzielimy się profesjonalną wiedzą z zakresu mody, urody, zdrowym trybie życia oraz wielu przydatnych obszarów wiedzy.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?