Zapobieganie powikłaniom pooperacyjnym – co może zrobić pacjent?

Każda operacja, a nawet drobny zabieg niesie za sobą ryzyko powikłań pooperacyjnych. Choćby lekarze oraz personel pielęgniarski bardzo się starali, nie da się całkowicie wykluczyć ryzyka powikłań. Wiele zależy również od pacjenta, który musi stosować się do szeregu zaleceń. Wiele z powikłań pooperacyjnych wynika z niezastosowania się do zaleceń lekarzy.

Co robić, by rana pooperacyjna szybko się goiła?

Po każdym zabiegu chirurgicznym pacjent musi później zmierzyć się z odpowiednią pielęgnacją rany pooperacyjnej. Powikłania wynikające z zakażenia rany mogą prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji, nawet do śmierci pacjenta. O prawidłową pielęgnację rany w szpitalu świetnie zadbają pielęgniarki, jednak po wypisie do domu o ranę nadal trzeba odpowiednio dbać. Najważniejsza jest tutaj rola antyseptyki. Najczęstsze powikłania złego pielęgnowania rany pooperacyjnej to: infekcje, rozejście się rany oraz powstanie nieprawidłowych blizn. Niektórzy pacjenci w szczególności muszą zwrócić uwagę na swoją ranę po operacji. Są to osoby, którym towarzyszą choroby takie jak: cukrzyca, niedokrwistość oraz niedożywienie. Powyższe choroby niestety negatywnie wpływają na procesy gojenia się, więc pacjenci z tej grupy są szczególnie narażeni na powikłania związane z raną.

Jak zapobiec powikłaniom pooperacyjnym?

Pacjent musi sobie zdawać sprawę, że przede wszystkim należy stosować się do zaleceń personelu medycznego. Każda operacja i każdy zabieg wiąże się z innymi wytycznymi. Zapobieganie powikłaniom pooperacyjnym jest zazwyczaj dokładnie opisane na karcie wypisu ze szpitala. Aby zapobiec powikłaniom pacjent powinien:
– całkowicie zrezygnować z palenia tytoniu,
– przed zabiegiem wyleczyć stany zapalne oraz grypopodobne,
– dokładnie wykąpać się przed operacją, czasami koniecznie specjalnymi środkami,
– miejsce, w którym dojdzie do operacji musi być idealnie wygolone,
– do operacji nie należy wykonywać makijażu, konieczne jest również zmycie lakieru do paznokci,
– przed wieloma zabiegami lekarze zalecają wykonanie dodatkowych szczepień ochronnych.

Palenie tytoniu to jedna z częstych przyczyn wystąpienia powikłań pooperacyjnych. Gdy stan zdrowia się pogarsza, warto przemyśleć, czy palenie tytoniu jest ważniejsze od życia. Niestety dodatkowym czynnikiem sprzyjającym powikłaniom pooperacyjnym jest podeszły wiek, cukrzyca oraz niewyleczone infekcje. To bardzo ważne by do operacji podejść dobrze przygotowanym i w miarę możliwości, w dobrej kondycji zdrowotnej. Zdrowie zależy nie tylko od lekarzy, ale również od samego pacjenta.

Redakcja izba-ochrona.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *