Biegunka u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym- sprawa, której nie należy absolutnie bagatelizować

Biegunka to ogólnie dosyć nieprzyjemna i uciążliwa dolegliwość. Sprawa jeszcze mocniej się komplikuje, gdy dotyczy ona niemowlaka. Jednak nie należy wtedy panikować, a należy zapobiec po prostu odwodnieniu organizmu u dziecka.

Kiedy można mówić o biegunce u dziecka?

Po pierwsze, gdy robi więcej kupek niż zazwyczaj. Po drugie, gdy są one wodniste i mają rzadką konsystencję. Po trzecie, gdy stolec malucha nieprzyjemnie pachnie i da się w nim dostrzec krew, ropę lub śluz. Biegunki u niemowlaka mają szczególnie ostry przebieg i choćby z tego względu nie powinno się jej lekceważyć. Łagodna forma biegunki u dziecka trwać powinna nie dłużej niż jeden dwa dni. Gdy się przedłuża, niezwłocznie należy powiadomić lekarza.

Biegunka u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym- jakie mogą być jej przyczyny?

Po pierwsze alergia pokarmowa na jeden ze składników mleka modyfikowanego. Po drugie dziecko może wypić za dużo mleka modyfikowanego i w ten sposób nabawić się niestrawności. Po trzecie winne biegunce u niemowlaka wcale nie musi być mleko. Do jego organizmu może wraz z nim dostać się rota wirus i to on może być przyczyną biegunki. Biegunka to czasem także objaw jakieś innej choroby i mleko modyfikowane oraz jego wypita ilość przez dziecko, mogą w ogóle być sprawcami powstałego zamieszania w układzie trawiennym maluszka.

Jak leczyć biegunkę u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym?

Po pierwsze należy dawać mu co jakiś czas płyny do picia. Może to, być przegotowana woda, soczek marchewkowy lub słaba herbatka. To istotne, by biegunka nie doprowadziła do poważnego odwodnienia się dziecka. Po drugie można takiemu dziecku wraz z płynami podawać probiotyk, który pomoże zregenerować podrażniony żołądek i jelita dziecka. Po trzecie nie zawadzi od czasu do czasu podawać mu lekkich i małych posiłków. Udowodniono, że głodówka wcale nie pomaga tak dobrze, jak sądzono zwalczać biegunki u niemowlaka.

Czego nie wolno absolutnie robić?

Na pewno podawać dziecku środków przeciw biegunce dla dorosłych. To mogłoby mu bardziej zaszkodzić niż pomóc. Nie zaleca się też aplikowania bobasowi węgla leczniczego. Malec mógłby się nim zakrztusić lub zwymiotować.

Również podawanie jajek kurzych odpada. To nie jest pokarm dla kilkutygodniowego dziecka. W kwestii zwalczania biegunki u niemowlaka najlepiej zwrócić się do pediatry. On na sto procent będzie wiedział, które krople bądź leki podać dziecku. Pomoże także dobrać ich odpowiednią dawkę. I nakreśli również, kiedy mniej więcej powinny zacząć działać.

Redakcja izba-ochrona.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *