Obecnie coraz więcej kobiet aktywnych zawodowo decyduje się na macierzyństwo. Z pewnością jest to piękny czas w życiu każdego przyszłego rodzica. Jednak nie powinniśmy zapominać o tym, że należy odpowiednio zabezpieczyć przyszłość swoich jeszcze nienarodzonych dzieci oraz zapewnić sobie odpowiednie środki finansowe, które będą niezbędne zarówno w okresie ciąży, jak i po urodzeniu dziecka. W szczególności kobiety aktywne zawodowo muszą w tym przypadku dopełnić wielu formalności. Na co zwrócić uwagę?
Macierzyństwo jest piękne
Na pewno wiele kobiet w dzisiejszych czasach jest skupionych na własnej karierze i macierzyństwo często odkłada na dalszy plan. Nie ma w tym nic złego, ponieważ jeżeli są ku temu możliwości, warto w każdym wieku się rozwijać. Gdy nadejdzie odpowiedni czas, wiele pań decyduje się na dziecko. Jednak często mają duży problem związany z niejako opuszczeniem zakładu pracy. Coraz częściej wiele kobiet boryka się z dużymi problemami w ciąży i nie może dopracować do późnych miesięcy, dlatego decyduje się na L4. W późniejszym czasie także chce pozostać w domu ze swoją pociechą, czemu służy urlop macierzyński. Nie warto się zamartwiać, że dziecko pokrzyżuje nasze plany zawodowe, ponieważ obecnie przyszłe mamy otrzymują urlop macierzyński, podczas którego świadczenia z zakładu pracy zostają zachowane i można oddać się wychowaniu dziecka. Jednak jakie formalności w tym przypadku należy spełnić?
Jakich formalności powinna dopełnić pracująca mama?
Jeżeli chcemy skorzystać z urlopu macierzyńskiego, co jest bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem dla każdej mamy, należy dopełnić w tym przypadku odpowiednich formalności. Jest to bardzo ważne aby na czas złożyć odpowiednie wnioski. Zatem kiedy wniosek o urlop macierzyński powinien być złożony ostatecznie oraz komu należy go zgłosić?
Wniosek o urlop macierzyński – kiedy zgłosić i komu?
Należy wiedzieć, że wniosek o urlop macierzyński należy złożyć do 21 dni po porodzie. Jest to bardzo ważne, aby poinformować o zamiarze skorzystania z tego typu świadczeń naszego pracodawcę, ponieważ bez tego tak naprawdę nie będziemy mogli wykorzystać przysługującej nam ulgi. Ciekawostką jest fakt, że tak naprawdę urlop macierzyński potocznie jest tak nazywany, jednak składa się z urlopu wychowawczego oraz właśnie macierzyńskiego. Tuż po porodzie kobieta może wykorzystać wspomniany wcześniej urlop macierzyński, który trwa od dnia porodu, aż przez kolejnych 20 tygodni. Jednak składając wniosek możemy także zawrzeć w nim prośbę o udzielenie nam urlopu wychowawczego, który rozpoczyna się po zakończeniu urlopu macierzyńskiego i trwa nieprzerwanie aż przez 32 tygodnie. W efekcie tego można opiekować się swoim nowo narodzonym dzieckiem przez cały rok.
Przede wszystkim nie powinniśmy zapominać o tym, że pracujące przyszłe mamy muszą odpowiednio wcześniej złożyć właściwe wnioski o urlop macierzyński. Jest to niezbędne, aby otrzymać możliwość pozostania w domu z nowo narodzonym dzieckiem, a jednocześnie można otrzymywać ze swojego zakładu pracy świadczenia. Urlop macierzyński w ostatnich latach został wydłużony, obecnie kobieta może licząc z wykorzystaniem swojego urlopu spędzić z dzieckiem nawet rok w domu. Warto więc wykorzystać ten cenny czas, ponieważ dzięki temu będziemy mogli przekonać się na własne oczy, jak nasze dziecko lub też dzieci się zmieniają i tym samym brać czynny udział w ich wychowaniu, jednocześnie nie zaniedbując swojej kariery zawodowej, a jedynie wykorzystując szansę urlopu. Należy jednak w odpowiednich terminach dopełnić wszelkich formalności.