Ubezpieczenie dziecka w szkole – czy jest obowiązkowe?

Dzieci mają dużo energii i bardzo często ulegają różnym wypadkom. Najczęściej są to niegroźne stłuczenia, jednak czasami może przydarzyć się nawet pobyt w szpitalu. Większość rodziców ubezpiecza dziecko od nieszczęśliwych wypadków, a wielu z nich korzysta z ubezpieczenia szkolnego. Czy jest ono obowiązkowe?

Szkolne ubezpieczenie dziecka

Początek roku szkolnego wiąże się z wieloma wydatkami. Trzeba przygotować wyprawkę dla dziecka, kupić książki, zeszyty, tornister i wiele innych rzeczy, które są niezbędne. Dodatkowo na początku roku rodzice proszeni są o uiszczenie składki na ubezpieczenie dziecka w szkole. Ale czy każdy rodzic musi taką składkę opłacić? Nie, ubezpieczenie szkolne nie jest obowiązkowe. Najczęściej szkoły zapewniają ubezpieczenie grupowe NNW dzieci, które są mniej korzystne niż indywidualne ubezpieczenia zawarte prywatnie z ubezpieczycielem. Musimy pamiętać, że możemy nie zgodzić się na ubezpieczenie szkolne. Nie musimy podawać żadnej przyczyny, ani się tłumaczyć z naszej decyzji.

Dlaczego warto ubezpieczyć dziecko?

Rezygnując z ubezpieczenia szkolnego, należy zadbać o bezpieczeństwo swojej pociechy i ubezpieczyć ją prywatnie. Ubezpieczenie NNW zapewnia wypłatę odszkodowania od nieszczęśliwych wypadków. Jest to także ochrona przed brakiem środków na leczenie czy rehabilitację. Warto zapoznać się ze szczegółowym regulaminem ubezpieczenia i w razie czego wybrać dodatkową ochronę, jeśli wiemy, że nasze dziecko jest narażone na jakieś niebezpieczeństwa. Kupując ubezpieczenie poza szkołą mamy wgląd w warunki umowy ubezpieczeniowej. Korzystając z ubezpieczenia szkolnego bardzo często nie interesujemy się tym, na jaką kwotę zostało ubezpieczone nasze dziecko, ani w jakich sytuacjach może dostać ono odszkodowanie. Podejmując decyzję samodzielnie, możemy mieć wpływ na te czynniki.

Jaką ochronę obejmuje ubezpieczenie dziecka?

Bardzo wielu rodziców ubezpieczając dziecko w szkole myśli, że takie ubezpieczenie obowiązuje jedynie w trakcie roku szkolnego. Nie jest to prawda. Ubezpieczenie takie działa cały rok, w trakcie wakacji, ferii i przerw świątecznych. W niektórych wariantach jest nawet tak, że dziecko jest chronione nawet podczas wyjazdu zagranicznego. A co dokładnie obejmuje ubezpieczenie NNW? Ubezpieczenie obejmuje ochronę zdrowia i życia dziecka. Środki z polisy zostaną wypłacone w przypadku śmierci, wypadku, trwałego uszczerbku na zdrowiu lub w okolicznościach powstania różnego rodzaju urazów. W większości przypadków z polisy mogą skorzystać rodzice, których dzieci nabawiły się urazu głowy, szyi, klatki piersiowej, wzroku i słuchu, kręgosłupa, miednicy, brzucha czy narządów płciowych. Oczywiście nie wolno pominąć najczęściej występujących urazów, czyli złamań, stłuczeń i zwichnięć kończyn górnych i dolnych. Można wybrać dwa rodzaje polisy ubezpieczeniowej. Pierwszy z nich będzie obejmować ochronę podstawową, a drugi zakres rozszerzony.

Ubezpieczenie dziecka w wariancie rozszerzonym

Indywidualne ubezpieczenie NNW dziecka w pakiecie podstawowym zawiera znacznie większy zakres ochrony niż w przypadku ubezpieczenia szkolnego grupowego. Jeszcze większą ochronę możemy uzyskać wykupując polisę rozszerzoną. Co może znaleźć się w takiej polisie? Między innymi można liczyć na zwrot kosztów leczenia dziecka, które ma nowotwór lub inne choroby nie powstałe na skutek nieszczęśliwego wypadku. Można także wykupić pakiet, który zapewnia zwrot kosztów leczenia antybiotykami do pewnej kwoty. Najczęściej maksymalna kwota zwrotu wynosi 500 złotych. Oczywiście wybór ostatecznego pakietu ochronnego zależy od nas.

Redakcja izba-ochrona.pl