Jak opiekować się prawidłowo chorym dzieckiem?

Zdrowie Data publikacji - 7 stycznia 2022 Autor - Redakcja izba-ochrona.pl
opieka nad chorym dzieckiem

Dzieci to szczęście i radość nie tylko dla rodziców, ale i całej rodziny. Jednak czasami zdarza się tak, że dziecko choruje. Wiele naszych pociech cierpi na choroby nieuleczalne i wymagają one ciągłej opieki medycznej. W takim przypadku przynajmniej jeden rodzic musi zrezygnować z pracy, aby zaopiekować się dzieckiem.

Opieka nad chorym dzieckiem

Dzieci często chorują i łapią różne infekcje. Młody organizm przyzwyczaja się do otaczającego świata i jest bardziej podatny na różne choroby niż osoby dorosłe. Dzieci też szybko zdrowieją, jeśli zostaną zdiagnozowane natychmiast i wprowadzone zostanie odpowiednie leczenie. Jednak są przypadki, kiedy dziecko cierpi na chorobę, która wymaga leczenia do końca życia. Niektóre dzieci są sparaliżowane lub nie do końca sprawne psychicznie lub fizycznie. Takie młode osoby wymagają opieki 24 godziny na dobę. Nie każdy rodzic potrafi także odpowiednio opiekować się takim dzieckiem i musi prosić o pomoc. Niestety taka pomoc kosztuje, a zasiłek na chore dziecko i jego opiekuna nie jest wystarczający, aby pokryć wszystkie koszty opieki, rehabilitacji i leczenia.

Opieka na chorym dzieckiem w domu

Najczęściej rodzice chcą, aby dziecko chore przebywało w domu, jeśli oczywiście istnieje taka możliwość. Czasami są przypadki, że maluch musi być hospitalizowany, gdyż wymaga podłączenia do specjalistycznej aparatury. Jeśli jednak nie ma takiej konieczności, to w domu rodzice mogą także dobrze zaopiekować się chorym. Jest możliwość zakupienia lub wypożyczenia specjalistycznych sprzętów do rehabilitacji, które pomagają w codziennym funkcjonowaniu chorego i jego opiekuna. Jeśli dziecko jest leżące, to bardzo pomocne jest łóżko rehabilitacyjne elektryczne, które znacznie odciąża rodzica podczas codziennych czynności higienicznych. Łóżko takie sterowane jest na pilota. Dziecko może samodzielnie zmieniać pozycję leżącą. Dodatkowo na łóżku jest materac przeciwodleżynowy. W takich sytuacjach potrzebna jest również rehabilitacja, która może być przeprowadzana przez rodziców lub przez fizjoterapeutę.

Ile kosztuje opieka nad chorym dzieckiem?

Opiekowanie się chorym dzieckiem wiąże się z wysokimi kosztami. Kwota ta zależna jest od rodzaju choroby i leczenia, które jest wdrożone. Czasami leczenie jest refundowane z Narodowego Funduszu Zdrowia, ale zdarzają się również sytuacje, gdy lek nie jest refundowany. Wówczas rodzice muszą szukać sami wyjścia z tej sytuacji. Jest bardzo dużo fundacji, które pomagają chorym dzieciom. Z ich pomocą można zorganizować zbiórkę pieniędzy na leczenie. Na szczęście bardzo wielu Polaków pomaga w takich sytuacjach i bardzo często pieniądze na leczenie zbierane są w ekspresowym tempie. Koszty opieki nad dzieckiem nie są do oszacowania kwotowo. Bo przecież rodzice nie wliczają w to swojego czasu, który poświęcają. Najczęściej jeden rodzic przestaje całkowicie pracować, aby poświęcić się opiece nad maluchem. Drugi stara się pracować więcej, ale i tak większość pieniędzy idzie na leczenie. Ale każdy rodzic zrobi dla swojej pociechy wszystko.

Specjalistyczne ośrodki dla chorych dzieci

W Polsce działają specjalistyczne ośrodki, w których mogą przebywać ciężko chorzy młodzi pacjenci. Oczywiście oddanie dziecka do takiej placówki to ostateczność, ale czasami nie ma innego wyjścia. Obłożnie chore dzieci, które wymagają opieki 24 godziny na dobę mogą znaleźć miejsce również w domach opieki, które przede wszystkim przyjmują starszych pacjentów. Jednak i dla młodych jest tam miejsce z fachową pomocą medyczną.